Čo je sebavedomie?

sebavedomie je vedomie toho, kto som. Aké ľahké… Lenže, kto som? No predsa dokonalá bytosť. Áno? Všetci? Áno, všetci! Znie to divne a neuveriteľne a málo kto to len tak príjme. A preto som sa rozhodla vyprodukovať tento text. Aby som každému, koho by to mohlo zaujímať, priniesla tieto informácie, vysvetlenie, ako je možné, že sme všetci dokonalé bytosti, prečo to tak vôbec nevyzerá a načo je nám táto informácia vôbec dobrá. Toto všetko sú moje názory, sú to informácie, ktoré sú produktom môjho dlhodobého hľadania príčin mojich problémov, takže ich neber ako fakty, ale ako pomocný materiál na rozmýšľanie nad svojimi problémami.

Sebavedomie je vo všeobecnosti vnímané v súvislosti s ostatnými ľuďmi ako schopnosť presadiť sa v kolektíve, hájiť si svoje záujmy, spôsob, akým pristupujeme k ostatným… Hovoríme o nízkom, vysokom a zdravom sebavedomí. Moje výskumy však ukázali, že nemá nič spoločné s druhými ľuďmi a namiesto toho, aby sa prejavovalo ako nízke, vysoké a zdravé, buď je prítomné, alebo nie je.  Sebavedomie je odrazom nášho vzťahu ku nám, je to náš pocit, či sme v poriadku, alebo nie, či vieme, že sme dokonalá bytosť, alebo si myslíme, že sme debil, krava, degeš, imbecil, idiot, nešika, chudera, hlupaňa… doplň, ktoré používaš ty.

Keď máme o sebe nepriaznivé mienenie, máme tendenciu sa neustále s každým porovnávať a aj keď to konkrétne ty nerobíš vedome, tak tvoje podvedomie v tomto smere fachá na plné obrátky. To sa prejavuje tým, že sa voči všetkým ľuďom, s ktorými prídeš do kontaktu, správaš podriadene alebo nadradene, podľa toho, ako to tvoje programy – porovnanie seba s danou osobou, vyhodnotia. Keď sa správaš podriadene, je to brané ako prejav nízkeho sebavedomia a keď nadradene, tak vysokého, alebo prehnaného sebavedomia. V skutočnosti však ide o dve alternatívy správania sa človeka, ktorý nemá sebavedomie. Všetci máme nejakú kombináciu týchto dvoch stavov, voči časti ľudí sa správame nadradene (často napríklad voči deťom, alebo tým, ktorých vyhodnotíme ako slabších) alebo podriadene, keď máme pocit, že nás osoba niečím prevyšuje, vnímame ju ako takzvanú autoritu. Naproti tomu človek, ktorý má sebavedomie, sa voči všetkým prejavuje rovnocenne.
Nájsť človeka so sebavedomím nie je vôbec ľahké, ja osobne nepoznám nikoho, kto by sebavedomím disponoval.

Čítam ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prieskum

Ako sa prejavuje tvoje nesebavedomie?

Ukáž výsledky

Loading ... Loading ...
Najnovšie komentáre